למה לטפל בסרטן של חיות מחמד?

 

מאת: דר' אורנה קריסטל

מומחית לאונקולוגיה וטרינרית

Diplomate American College of Veterinary Internal Medicine (oncology)

 


אנשים רבים טועים לחשוב שסרטן היא מחלה רק של בני האדם, אך מחלה זאת תוקפת את כל בעלי החיים כולל חיות המחמד שלנו. עד 50% מהכלבים ו-30-35% מחתולי הבית יפתחו סוג אחד לפחות של גידול, לרוב סרטני. ב-10 השנים האחרונות הייתה עליה בתוחלת החיים של חיות מחמד כתוצאה מתזונה טובה יותר, שיפור ברפואה המונעת והטיפולית וגם עליה במחויבות של בעלים לחיות המחמד שלהם, אשר מובילה להשקעה גדולה יותר בשמירה על בריאותן. היות והסיכון לסרטן עולה עם הגיל, העלייה בתוחלת החיים מביאה לעליה באבחון של סרטן בחיות מחמד. לכן סרטן הפך לגורם תמותה העיקרי של חיות מחמד במדינות מערביות.


המחלה "סרטן" נתפשת בעיני אנשים רבים כמחלה ממושכת וכואבת שלרוב מסתיימת במוות. הטיפול בסרטן בבני אדם כרוך בתופעות לוואי רבות ופגיעה קשה באיכות החיים. מצוידים בידע זה, אותם אנשים חושבים שהטיפול בסרטן בחיות מחמד הוא אכזרי, ולעתים גם מבקרים את חבריהם שבוחרים בטיפול בטענה שהם עושים את זה בשביל עצמם ולא בשביל החיה. תפישה זו מייצגת חוסר הבנה בסיסי של הטיפול בסרטן בבעלי חיים. מטרת הטיפול בסרטן של חיות מחמד היא לאפשר איכות חיים לבעל החיים ומשפחתו לתקופה ממושכת ככל שניתן. להארכת החיים אין משמעות ללא שמירה על איכות חיים טובה. איכות חיים פרושה חיים ללא כאב תוך כדי פעילות יומיומית תקינה. כלומר, בעל חיים שמשחק, שמח כשהבעלים מגיעים הביתה, רוצה לאכול ולשתות ושולט בצרכיו. לכן הטיפול בבע"ח מתמקד בהקלה על הכאב והסבל יחד עם הארכת חיים בניגוד לטיפול בסרטן אצל אנשים, שבו המטרה היא ריפוי מהסרטן (כאשר זה אפשרי). כדי להשיג מטרה זו, הטיפול בבע"ח עושה שימוש באותן אמצעי טיפול הקיימים באנשים, אך הוא פחות אגרסיבי ואינטנסיבי. התוצאה היא שכיחות נמוכה בהרבה של תופעות לוואי ובעל חיים שמח, פעיל ומתפקד. חוסר ריפוי אינו נחשב ככישלון הטיפול כי הרבה פעמים זה מראש לא היה ריאלי. מאידך במקרים רבים אבחון מוקדם ובחירת טיפול מתאים יכולים להביא להפוגה (רמיסיה) ממושכת מהמחלה, או אפילו לריפוי.  


חשוב להבין שלעתים קרובות חיות מחמד המקבלות טיפול לסרטן חיות טוב יותר ויותר זמן מחיות המטופלות למחלה כרונית אחרת כגון מחלת לב או כשל כליות.


כדי לתכנן את הטיפול הטוב ביותר, צריך לדעת קודם כל את סוג הסרטן על סמך לקיחת דגימה ממנו באספירציה או ביופסיה ושליחה למעבדה לבדיקה על ידי פתולוג. חשוב גם לדעת את דרגת הגידול (grade) הנקבעת על ידי הפתולוג בביופסיה ואת שלב הגידול (stage). שלב הגידול לרוב מצריך בדיקות נוספות שתוצאותיהן נותנות מידע על גודל הגידול ומידת התפשטותו בגוף. כדי לברר בצורה יסודית את מצבו של בעל החיים ושלב הגידול נדרשות לרוב בדיקות כגון בדיקה פיזיקאלית, בדיקות דם ושתן כלליות, צילומי רנטגן, אולטרהסאונד, אספירציה או ביופסיה של בלוטות לימפה או איברים אחרים ולעתים גם סריקת CT. ידיעת ההתנהגות של סוג הגידול הספציפי מנחה את הווטרינר בבחירת הבדיקות הדיאגנוסטיות המתאימות. לדוגמא: בעקבות תלונה על ריח רע מהפה הווטרינר גילה שלכלב המבוגר יש גוש שחור בחניכיים. לאחר ביופסיה נקבע שמדובר במלנומה. זה גידול ממאיר, אשר גדל לעתים לתוך העצם בלסת ונוטה בשכיחות גבוהה לשלוח גרורות לבלוטות לימפה מתחת ללסת ולריאות. הסרה כירורגית רק של הגוש הנראה לעין, ללא העצם מתחתיו, לרוב תסתיים בגדילה חזרה מהירה של הגידול באותו אזור. לפני שניגשים לטפל בגידול זה, בבדיקה הפיזיקאלית חשוב למדוד את גודל הגידול ולתאר את מיקומו המדויק. כמו כן יש למשש את בלוטות הלימפה באזור הגידול ולקחת מהן אספירציה לבדיקה ציטולוגית במעבדה כדי לראות האם הגידול כבר התפשט לבלוטה. לאחר מכן מומלץ לעשות צילומי חזה כדי לשלול גרורות בריאות. בדיקות דם ושתן כלליות הן חיוניות לפני תחילת הטיפול עצמו כדי לברר את מצבו הכללי של הכלב, בפרט כשלרוב מדובר בכלבים מבוגרים. לאחר שיש לנו את כל האינפורמציה החיונית על הכלב, נשב עם הבעלים ונדבר על אופציות הטיפול המתאימות ביותר לו. בדרך כלל יש יותר מאופציה אחת והשיחה עם הבעלים מפרטת את הטיפול עצמו (דרך המתן, משך, תדירות וכו'), סיכויי ההצלחה (פרוגנוזה), סיכונים או תופעות לוואי ועלויות.


שלושת דרכי הטיפול העיקריות בסרטן בבני אדם שהן כירורגיה, הקרנות וכימותרפיה, הותאמו גם לטיפול בבעלי חיים כשהטיפול בבעל החיים הספציפי יכול לכלול אחת או יותר מדרכי טיפול אלו.

 

אופציות הטיפול בכל סרטן שהוא נחלקות לשלוש קטגוריות:

1)     טיפול למטרת ריפוי (Definitive, curative intent) -  טיפול שמנסה לשלוט בסרטן זמן רב ככל האפשר. כפי שכבר ציינתי, סרטנים רבים אינם ניתנים לריפוי ולכן ברפואה וטרינרית טיפול דפיניטיבי ניתן במטרה לגרום להפוגה (רמיסיה) של הסרטן למשך שנה או יותר. אופציית טיפול זו היא אגרסיבית יותר (עדיין ללא טיפולים שקשים מידי לבעל החיים) ולעתים משלבת מספר דרכי טיפול. למשל ניתוח שלאחריו ניתן טיפול כימותרפי כדי להקטין את הסיכון להתפשטות גרורות מהגידול הראשוני.

דוגמא: אם נחזור לכלב עם המלנומה בפה מהדוגמא הקודמת, במידה והגידול קטן יחסית, בוצעה הסרה כירורגית של חלק הגידול הנראה לעין ואין עדות לגרורות, עם טיפול מקומי בהקרנות בשילוב עם מתן "חיסון למלנומה" (טיפול שנקרא אימונותרפיה), 50% מהכלבים חיים יותר משנה וחצי. אלטרנטיבה להקרנות היא ניתוח רדיקלי שכולל הורדה של חלק מעצם הלסת.  

2)     טיפול פליאטיבי (Palliative) - טיפול שמטרתו לשפר את איכות החיים של בעל החיים, אך לא בהכרח להאריך את חייו. בד"כ מיועד לסרטן במצב מתקדם שלא יגיב טוב לטיפול למטרת ריפוי. הטיפול הפליאטיבי מוצע להפחתת כאב וסימפטומים כגון קושי במתן צואה או שתן, דימום מהאף עקב גידול. טיפול כזה יכול לכלול הקרנות פליאטיביות, כימותרפיה ללא ניתוח, או ניתוח מינימאלי ולא אגרסיבי. חשוב מאוד שתופעות הלוואי של הטיפול הפליאטיבי יהיו מינימאליות כי מטרתו העיקרית היא להקל ולשפר.

דוגמא: הקרנות לגרורות כואבות בעצם, הקרנות לגידולים באף, או במקרה של הכלב עם המלנומה, אם הגידול גדול ואינו נתיח, הקרנות יקטינו אותו בסבירות גבוהה ויתנו לו עוד 3-5 חודשים טובים של חיים בממוצע.

3)     טיפול תומך (Supportive) - או טיפול סימפטומאטי. מטרת הטיפול זהה לטיפול פליאטיבי אך זהו טיפול אך ורק בסימפטומים של הסרטן ולא בסרטן עצמו. הטיפול יכול לכלול משככי כאבים, אנטיביוטיקה, סטרואידים, מעודדי תאבון, נוגדי בחילה, תרופות לטיפול בעצירות, או שלשול, עירוי דם וכו'.

 

כבעליה של חיית מחמד אהובה שאובחנה עם סרטן, חשוב שתקבלו ייעוץ מהווטרינר הכולל אינפורמציה מפורטת על ההתנהגות של סוג הסרטן הזה, איזה בדיקות נעשו או צריך לעשות כדי לדעת את מצבו של בעל החיים, אופציות הטיפול השונות וכיצד הן ישפיעו על תוחלת ואיכות החיים שלו (הפרוגנוזה). חשוב שתקבלו מענה לכל שאלותיכם לגבי הטיפול וכך תוכלו לקבל החלטה מודעת לגבי עתידה של חית המחמד שלכם.

אנשים שונים יקבלו החלטות שונות האם לטפל ובאיזו דרך. החלטתם לרוב מושפעת משיקולים רגשיים, כלכליים וממגבלות זמן ומרחק. אבל, החלטה המבוססת על ידע ועל בחירה, גם אם היא החלטה שלא לטפל, לרוב נותנת להם כוח והרגשה שהם שולטים בבחירתם. זאת בניגוד להחלטה להרדים את בעל החיים עם הסרטן מבלי שניתן לבעליו ההסבר הראוי, או הבחירה.

 

ראה פרוט נוסף על הטיפולים במאמר שאלות נפוצות על סרטן והטיפול בו בחיות מחמד