ארטרוסקופיה

 

המונח ארטרוסקופיה מקורו בלטינית: "ארטרו" פירושו מפרק, ו"סקופיה" משמעו להסתכל.

 

להבדיל מניתוחים "פתוחים", שבהם מבוצע בעור חתך ארוך יחסית, הגורם לפגיעה משמעותית לרקמות, ניתוחי ארטרוסקופיה מהווים התערבות ניתוחית זעיר-פולשנית, והם מיועדים לאבחון ולטיפול במפרקים פגועים.

 

לאחר תהליך הרדמה נחתך בעור חתך זעיר באורך מילימטרים ספורים בלבד. דרך החתך הזעיר מוחדרת לאזור הפגוע מצלמה פייבר-אופטית בקוטר ובאורך של קשית שתייה לערך. מצלמה זעירה זו מורכבת מעדשות זעירות וממערכת תאורה המבוססת על סיבים אופטיים, שמאירים ומגדילים את התצוגה של האזור הפגוע במפרק המטופל.

התמונה המתקבלת מוגדלת ומוקרנת על מסך טלוויזיה,
והיא מאפשרת לכירורגים לראות על המסך את תמונת המפרק הפגוע - בכלל ובפרט - וכל זאת, תוך פגיעה מינימאלית של הרקמות באזור שמסביב למפרק ושל הרקמות שבתוכו.

 

הטיפול הארטרוסקופי בפגיעה מבוצע דרך חתך זעיר דומה נוסף, דרכו ניתן להכניס לתוך המפרק הפגוע מכשירים כירורגים עדינים, שבאמצעותם תוך התבוננות בצילום המפרק המוקרן על מסך הטלוויזיה, כל זאת ללא צורך בניתוח פתוח, ובדרך כלל גם ללא צורך בחתכים נוספים.

הניתוח הארטרוסקופי מתבצע תוך שטיפה בלחץ של המפרק בנוזל פיזיולוגי, הגורם ל"התנפחות" של אזור המפרק ומקנה למנתח חופש תמרון עם המצלמה הזעירה ועם המכשור הכירורגי העדין המוכנס לאזור הפגיעה.

בשל הפגיעה המינימלית ברקמה ומהירות הביצוע רוב הכלבים שעוברים ארטרוסקופיה משתחררים עוד באותו היום לביתם ללא צורך באשפוז.

לעיתים ניתוח ארטרוסקופי הופך ניתוח פתוח (דהיינו, המפרק נפתח בחשיפה כירורגית רגילה). במקרים כאלה ההחלמה ארוכה יותר בדומה לניתוחי מפרקים אחרים.

 

כך לדוגמה, אחדות מהמחלות שמטופלות בארטרוסקופיה בתדירות גבוהה היא Osteochondritis Dessicans (OCD). מחלה זו נפוצה במפרקים של כלבים צעירים מגזעים גדולים, לפי השכיחות הבאה: כתף, המרפק והברך טרזוס. הפרעה בגידול הסחוס המפרקי הבאה לידי ביטוי בעיבוי לא נורמלי של הסחוס, הגורם לנמק סחוסי. נמק זה יוצר בקע במשטח הסחוס המפרקי וגורם לחלק ממנו להתנתק מהעצם ולנשור לתוך המפרק. טיפול ארטרוסקופי למחלה זו הוא הוצאה של חלקי הסחוס שנותקו מהעצם והטריה של אזור הסחוס הנמקי.


לצפיה בפרוצדורה זו לחץ כאן.