מיאלוגרפיה

 

מיאלוגרפיה היא הדמיה של חוט השדרה ברנטגן או CT ע"י הזרקת חומר ניגודי למעטפת חוט השדרה. הבדיקה מתבצעת בבע"ח עם בעיות עצביות שמקורן בעמוד השדרה. הדמיה זו מאפשרת לאבחן פתולוגיות שונות של מערכת העצבים השדרתית, כגון: פריצת דיסק, גידול או לחץ משמעותי אחר על עמוד השדרה, וכן מאפשרת לזהות את מיקומן המדויק על מנת להחליט על טיפול מתאים.

מומלץ לבצע בדיקה נוירולוגית סמוך לביצוע המיאלוגרפיה וכן בדיקות דם (ספירה, תפקודי כבד, תפקודי כליה) עד שלושה ימים לפני ביצוע המיאלוגרפיה, על מנת לוודא שבע"ח כשיר לעבור את הבדיקה וההרדמה הכרוכה בה.

מהלך הבדיקה

הבדיקה מתבצעת במצב של טשטוש עמוק בשילוב עם הרדמה בזמן הדקירה להחדרת החומר הניגודי, שהוא חומר שבעזרתו ניתן לראות בקלות חלקים אנטומיים שלא נראים בצילום רגיל.

במהלך הבדיקה מגלחים ומנקים את העור באזור ההזרקה עם סבון אנטיספטי. לאחר שהחומר הניגודי מוזרק, נעשים צילומים של עמוד השדרה ובהתאם לממצאים בע"ח מועבר לסריקת CT.

במסגרת הפרוצדורה נשאב נוזל שדרתי (CSF), הנבדק להמצאות חלבון לתאים חריגים.

לאחר הבדיקה

ברוב המקרים ההתאוששות לאחר הבדיקה היא ללא אירועים מיוחדים, אך בכל מקרה ההתעוררות נעשית תחת השגחה צמודה עד לחזרה למצב ערני. לעיתים נדרש זמן ארוך יותר להשגחה בעיקר אם בע"ח מפתח התקף אפילפטי בזמן ההתאוששות. במקרה כזה מומלץ להשאיר את בע"ח להשגחה לזמן ממושך יותר (6-12 שעות).

סיבוכים נוספים כוללים החמרה זמנית בסטטוס הנוירולוגי של בע"ח (עד 48 שעות לאחר הפרוצדורה) ולעיתים נדירות – תגובה אלרגית למרכיב היוד שבחומר הניגודי (כפי שקורה באנשים).

ב-24 שעות הראשונות לאחר שחרור בע"ח הביתה יתכן ויהיה יותר איטי וישנוני עקב הזמן הנדרש לפינוי חומרי הטשטוש, ההרדמה והחומר הניגודי מהגוף.

במידה ובע"ח מתדרדר או לא חוזר למצב שבו היה לפני הפרוצדורה, יש להתקשר למרכז החירום ב"חוות דעת" ולהיוועץ עם הרופא התורן בטלפון: 09-7431117.