מילון מונחים הקשורים בסרטן

 

מאת: דר' אורנה קריסטל

מומחית לאונקולוגיה וטרינרית

Diplomate American College of Veterinary Internal Medicine (oncology)

 

 

א

 

אדנומה (Adenoma): גידול שפיר שמתפתח מרקמת בלוטה.

 

אדנוקרצינומה (Adenocarcinoma): גידול ממאיר שמתפתח מרקמת בלוטה (glandular tissue). בלוטות הן איברים בגוף המפרישים חומרים שונים. למשל גידולי עטין ממאירים, גידולי בלוטת התריס, גידול בשק האנאלי.

 

אוטואימוני (Autoimmune): מצב פתולוגי בו מערכת החיסון של הגוף מזהה מרכיב עצמי כמרכיב זר ותוקפת אותו. לדוגמא: באנמיה המוליטית מערכת החיסון תוקפת את כדוריות הדם האדומות של הגוף והורסת אותן. כתוצאה מכך מתפתחת אנמיה, לרוב קשה שמצריכה טיפול המדכא את מערכת החיסון (אימונוסופרסיבי) ולפעמים גם עירויי דם.

 

אונקולוגיה (Oncology): תחום ברפואה העוסק בחקר וטיפול בסרטן.

 

אונקולוג (Oncologist): וטרינר שעבר התמחות באונקולוגיה. תכניות התמחות באונקולוגיה וטרינרית קיימות רק בארה"ב ובאירופה, משך ההתמחות הוא 3 שנים מעבר ללימודי הווטרינריה הכללית.

 

אזופגיטיס (Esophagitis) – דלקת של הושט (אזופגוס).

 

אימונוהיסטוכימיה/אימונציטוכימיה (Immunohistochemistry, Immunocytochemistry): צביעה מיוחדת של משטחים היסטולוגיים או ציטולוגיים (ראה הגדרות בנפרד) לסמנים המתבטאים רק בסוג תא ספציפי. צביעה חיובית לסמן מסוים מאפשרת אבחון סוג הגידול כאשר בדיקה היסטולוגית או ציטולוגית רגילה אינה מספיקה לזיהוי סוג הגידול. בדיקות אלו כיום אינן זמינות בארץ ונשלחות במידת הצורך לארצות הברית. 

 

אינפוזיה (Infusion): מתן נוזלים או תרופות לווריד במשך פרק זמן מסוים.

 

אי ספיקת לב (Congestive heart failure): מצב שבו כשל בתפקוד הלב גורם להצטברות של נוזלים בריאות עם קושי בנשימה, או בבטן וברגליים, או בכל שלושת האיברים.

 

אלקטרוקרדיוגרם (EKG, ECG): בדיקה אשר רושמת את הפעילות החשמלית של הלב ויכולה לאבחן אי סדירות בקצב הלב (אריתמיה), או הגדלה פתולוגית של הלב.  

 

אנדוסקופיה ((Endoscopy: הסתכלות פנימה לתוך חלל בגוף בעזרת סיב אופטי, למשל ושט וקיבה.

 

אנורקסיה (Anorexia): אובדן תיאבון.

 

אנמיה (Anemia): מצב שבו יש חוסר בכדוריות דם אדומות אשר יכול לנבוע מגורמים שונים. כדוריות דם אדומות מכילות המוגלובין אשר נושא חמצן לכל הגוף. לכן אנמיה גורמת לחוסר חמצן בגוף המוביל לעייפות וחולשה. במצבים של אנמיה חריפה או אקוטית רואים חיוורון של הצד הפנימי של השפתיים והחניכיים. הצבע הורוד הנורמאלי הופך לורוד בהיר או לבן (תמונה 1). במצב זה בדרך כלל דרושה בדיקה וטרינרית בחירום.

אנמיה מתבטאת בספירת הדם בירידה בכדוריות האדומות (Red Blood Cells, RBC), המוגלובין (Hgb) והמטוקריט (HCT). 

 

                                         anemia

   תמונה 1: כלבה עם ריריות חיוורות שצבען ורוד בהיר. הכלבה סובלת מאנמיה אקוטית כתוצאה מדימום מגידול בטחול. 

 

אספירציה עם מחט (Fine needle aspirate, FNA): פרוצדורה בה נשאבת דגימה מתוך גידול, איבר או נוזל על ידי מחט ומזרק. הדגימה משמשת להכנת משטחים מזכוכית שעוברים צביעה ונבדקים במיקרוסקופ (ראה גם ציטולוגיה).

 

אפיסטקסיס (Epistaxis): דימום מהאף.

 

אקוטי (Acute): הופעה פתאומית של סימנים קליניים או מחלה.

 

אקסטרהוזציה (Extravasation): דליפה של נוזלים או תרופות שניתנו לתוך הוריד, אל מחוץ לוריד. תרופות מסוימות יכולות לגרום לנזק קשה לרקמה אליה דלפו  המתבטא בנמק של הרקמה ויצירת פצע פתוח (Slough).

 

אקסילה (Axilla): בית השחי.

 

אריטרוציט (Erythrocyte, Red Blood Cell, RBC): תא דם אדום אשר נושא חמצן לרקמות כשהוא קשור להמוגלובין בתוך התא ומפנה CO2.

 

אריתמה (Erythema): אודם בעור.

 

אריתמיה (Arrhythmia): אי סדירות של קצב הלב. במצב חריף יכול להביא לחולשה, התעלפות (Syncope) או מוות פתאומי.

 

ב

 

ביופסיה (Biopsy): לקיחת חתיכה של רקמה שעוברת עיבוד במעבדה לקריאה מיקרוסקופית על ידי פתולוג (ראה גם היסטולוגיה). הביופסיה בדרך כלל נלקחת בצורה כירורגית (הסרת כל הגידול או לקיחת חתיכה ממנו), באנדוסקופיה, או על ידי מחט מיוחדת (Tru-cut), ששמורה בעיקר לביופסיה מאיברים פנימיים לפני או במקום כירורגיה. ביופסיה היא הבדיקה המדויקת ביותר לאבחון סוג הגידול הספציפי ברקמה. כאשר יש חשד לסרטן במח העצם (למשל לאוקמיה), או לפגיעה בפעילות הנורמאלית, מומלץ לקחת אספירציה או ביופסיה ממח העצם לצרכי אבחון הבעיה.

 

בלוטות יותרת הכליה (Adrenal glands): בלוטות קטנות בצמוד לכליות אשר מפרישות הורמונים כגון קורטיזול (ראה גם סטרואידים), אדרנלין ועוד. הן מווסתות את האיזון של תפקודים רבים בגוף.

 

בצקת (Edema): הצטברות נוזל בתוך רקמה. למשל בעור ומתחת לעור. בצקת נראית כנפיחות רכה של האזור, בצקת בריאות גורמת לקשיי נשימה. הנוזל לא ניתן לניקוז.

Effusion: הצטברות נוזל בחלל גוף, לרוב בין שתי רקמות, למשל הצטברות נוזל בחלל בית החזה בין הריאות לדופן הגוף (pleural effusion), בחלל הבטן (abdominal effusion), או במפרק (joint effusion). במקרה זה לרוב ניתן לנקז את הנוזל (ראה גם ניקוז נוזלים).   

 

ברונכוסקופיה (Bronchoscopy): החדרת סיב אופטי גמיש לתוך הסימפונות (bronchi) בריאה כדי לבדוק את קנה הנשימה, הסימפונות והריאה.

 

ג

 

גורם סיכון (Risk factor): כל גורם שמעלה את סיכון החיה לחלות בסרטן. לדוגמא חשיפה לשמש מעלה סיכון לסרטן העור באזורים דלי פרווה (קצה האף והאזניים, עפעפיים) בחתולים לבנים.

 

גידול ממאיר (Malignant tumor): גידול שמורכב מתאים סרטניים אשר יכולים לגדול במהירות, לפלוש לרקמות שכנות ולהתפשט לחלקים אחרים בגוף. גידול זה דורש טיפול אחרת הוא יהרוג את בעל החיים.

 

גידול שפיר (Benign tumor): גידול שאינו הורס את הרקמה ממנה גדל ואינו מתפשט לרקמות אחרות. לרוב ניתן לריפוי מלא לאחר הסרה כירורגית ולא תמיד מחייב טיפול. לדוגמא גידול שומני מתחת לעור שנקרא ליפומה.  

 

גידול ראשוני (Primary tumor): מונח המשמש בסרטן מפושט לתאר את המקור של הגידול. לדוגמא, סרטן שד שהתפשט לעצם עדיין יקרא סרטן שד גם בעצם.

 

גידול של תאי מאסט (Mast Cell Tumor, MCT): לרוב גידול של העור שיכול להתפשט לקשרי לימפה, טחול, כבד, מח עצם ודם. ראה הרחבה בקישור גידולי מאסט בכלבים.

 

גרורות (Metastases): התפשטות והתמקמות הגידול הסרטני באיבר מרוחק. לדוגמא התפשטות של סרטן העצם (אוסטאוסרקומה) לריאות, או התפשטות סרטן העטין לקשרי לימפה. (תמונה 2)

 

metastasis in lungs  normal chest

תמונה 2: צילום רנטגן של בית החזה מכלב עם גרורות רבות בריאות כתוצאה מהתפשטות של סרטן העצם אוסטאוסרקומה.

הגרורות נראות כעיגולים לבנים בקוטר של 1-5 ס"מ

תמונה 2א: צילום בית חזה תקין של אותו כלב, ארבעה חודשים קודם. 

 

 

ד

 

דיספגיה (Dysphagia): קושי בבליעה.

 

דיספנאה (Dyspnea): קושי בנשימה, נשימה מהירה ומאומצת.

 

דיסיוריה (Dysuria): קושי במתן שתן.

 

דרגה (Grade): סיווג של גידול ממאיר שנעשה על ידי הפתולוג על סמך הבדיקה המיקרוסקופית של הביופסיה (היסטופתולוגיה). ברוב הגידולים הסיווג הוא ל-3 דרגות. דרגה 1 = low grade, דרגה 2 – intermediate grade, דרגה 3 – high grade. במספר סוגי גידולים נמצא קשר בין דרגת הגידול למידת האגרסיביות שלו, כשגידולים מדרגה גבוהה הם בעלי התנהגות אלימה יותר בבעל החיים. לכן בגידולים אלו דרגת הגידול משפיעה על תוחלת החיים של החיה ועל הצורך בטיפול נוסף שיכול להאריך אותה.  

 

ה

 

הורמון (Hormone): חומר שמופרש מאיברים שונים בגוף למחזור הדם ומווסת תהליכי גדילה, מטבוליזם ורביה בגוף. דוגמאות: קורטיזול, טירוקסין (הורמון בלוטת התריס), אסטרוגן.  

 

הזרקה (Injection): מתן תרופה לתוך הגוף על ידי שימוש במחט ומזרק. הדרכים העיקריות למתן זריקה בכלבים וחתולים הן: 1) הזרקה תוך שרירית (intramuscular, IM), 2) הזרקה תת-עורית Subcutaneous, SQ) ) לרקמה השומנית מתחת לעור, 3) הזרקה תוך-ורידית (intravenous, IV) – לתוך הוריד.

 

המטוכזיה (Hematochesia): דם בצואה

 

המטולוגיה (Hematology): מדע שחוקר את מערכת הדם בגוף

 

המטוקריט (hematocrit, Hct): אחוז התאים האדומים בדם מתוך כלל נפח הדם. הטווח הנורמאלי בכלבים הוא 37-55% ובחתולים 28-47%. המטוקריט נמוך מצביע על אנמיה.

 

המטוריה (Hematuria): דם בשתן

 

היסטולוגיה/היסטופתולוגיה ( Histology, Histopathology): בדיקה מיקרוסקופית של משטחים אשר הוכנו מביופסיה לצורך אבחון סוג המחלה. בבדיקה ניתן לראות את סוג התאים וארכיטקטורה של הרקמה. היא נחשבת לבדיקה מהימנה יותר מבדיקה ציטולוגית. (תמונה 3)

 

                                    hemangiosarcoma histology

               תמונה 3: תמונה של בדיקה (משטח) היסטולוגית. האבחנה – גידול כלי דם הנקרא המנגיוסרקומה. 

 

   

הקרנות (Radiation therapy): טיפול בקרני רנטגן בעוצמה מאוד גבוהה הפוגע והורג תאים סרטניים. הטיפול הוא מקומי במקום, או כהשלמה לניתוח ואינו מתאים לגידולים מפושטים.

 

ט

 

טמפונדה לבבית (Cardiac tamponade): מצב חירום הנוצר בעקבות התמלאות החלל שבין כיס הלב (פריקרד) ושריר הלב (מיוקרד) בנוזל כלשהו (בעיקר דם). כיס הלב אינו גמיש והצטברות הנוזל יוצרת לחץ על שריר הלב ומונעת ממנו להתמלא בדם ולהזרים דם לגוף. זה מביא למצב של אי ספיקה לבבית אקוטית, קודם של הצד הימני וסימנים של חולשה אקוטית עד התמוטטות וחיוורון. הגורמים השכיחים למצב זה הם גידול, בעיקר מסוג המנגיוסרקומה שגורם לדימום ובשכיחות נמוכה יותר דלקת (פריקרדיטיס), טראומה, או סיבה לא ידועה. הטיפול בחירום הוא קודם כל ניקוז הנוזלים (ראה pericardiocentesis) מכיס הלב.

 

טסיות (Platelets, PLT, Thrombocytes): תאי דם שאחראים על קרישת הדם.

 

טרומבוציטופניה (Thrombocytopenia): ירידה מתחת לנורמה של מספר הטסיות (טרומבוציטים) בדם. אם מספרן מאוד נמוך יש נטייה לדימומים ספונטאניים המתבטאים בעיקר בשטפי דם בעור, חניכיים, מערכת עיכול, או דימום מהאף (אפיסטקסיס). הגורמים השכיחים ביותר לירידה בטסיות הדם הם קדחת קרציות, מחלה אוטואימונית וסרטן. חשוב להבדיל ביניהם היות והטיפול מאוד שונה עבור כל מחלה.

 

כ

 

כימותרפיה (chemotherapy): הטיפול בסרטן עם תרופות

 • כימותרפיה מסייעת (Adjuvant chemotherapy): כימותרפיה שניתנת כדי לנסות להרוג תאי סרטן שנשארו בגוף, לרוב מייד אחרי שהסרטן עבר הסרה כירורגית ו/או הקרנות.
 • שילוב כימותרפי (combination chemotherapy): שימוש ביותר מתרופה אחת בטיפול בסרטן.

 

כרוני (Chronic): מחלה וסימנים שנמשכים תקופה ארוכה.  

 

ל

 

לאוקמיה (Leukemia): סרטן הדם שמקורו במח העצם. לרוב מתבטא ביצירה של כמויות גבוהות מהנורמה של תאי דם לבנים.

 

לויקוציטים (Leukocytes, White Blood cells, WBC): תאי הדם הלבנים שתפקידם להלחם בזיהומים, דלקות וחומרים אלרגניים. נחלקים למספר סוגים כולל נאוטרופילים, לימפוציטים, מונוציטים, אאוזינופילים ובזופילים. WBC הוא מספר התאים הלבנים ליחידת נפח בספירת דם.  

 

לויקופניה (Leucopenia): ספירת תאי דם לבנים נמוכה מהנורמה.

 

לימפה

 • מערכת הלימפה (Lymphatic system): מערכת הקיימת בכל הגוף ומורכבת מקשרי לימפה וכלי לימפה שהם כמו כלי דם אבל מובילים נוזל לימפה בלבד.
 • קשרי לימפה (lymph nodes): מאות גופיפים אובאליים הפזורים בכל הגוף ומכילים נוזל לימפתי ולימפוציטים. הם משמשים כקו הגנה ראשון של הגוף כנגד זיהומים וסרטן. בבעל חיים בריא גודלם מאוד קטן, לרוב פחות מ-1 סנטימטר. קשרי הלימפה גדלים בעקבות תהליכים זיהומיים מסוימים כגון קדחת קרציות, דלקת, או סרטן.

לימפוציטים (Lymphocytes): תאי דם לבנים המהווים חלק ממערכת החיסון ותפקידם להגן מזיהומים ויראליים ואחרים.

 

לימפומה (Lymphoma): סרטן שמקורו בלימפוציטים. הוא מתחיל בדרך כלל בקשרי הלימפה וגורם להגדלה שלהם, אך יכול לערב כל איבר בגוף. בחיות מחמד לימפומה לרוב מופיעה בבת אחת בהרבה קשרי לימפה ו/או איברים ולכן היא נחשבת למחלה סיסטמית כשהטיפול העיקרי בה הוא כימותרפי ולא כירורגי. להרחבה בנושא ראה בקישור מה זה לימפומה?  

 

                                      cytology-lymphoma

                          תמונה 4 – תמונה של בדיקה (משטח) ציטולוגי. האבחנה – לימפומה.

בבדיקה הציטולוגית רואים יותר בבירור את פרטי התאים הסרטניים, אבל הדגימה קטנה יותר ואין ארכיטקטורה של הרקמה.

 

 

מ

 

מח עצם (Bone marrow): חומר ספוגי שנמצא בתוך העצמות ואחראי לייצור של רוב תאי הדם.

 

מחלה סיסטמית (Systemic disease): מחלה שמשפיעה על כל הגוף ולא רק על איבר אחד. לדוגמא, לימפומה.

 

מלנה (Melena): דם מעוכל בצואה שמקורו בקיבה והמעי הדק. יראה כצואה שחורה ורכה.

 

נ

 

נאוטרופיל (Neutrophil): תא דם לבן שנלחם בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים.

 

נאוטרופניה (Neutropenia): ספירה נמוכה של נאוטרופילים. לרוב נגרמת בין 7-10 ימים לאחר טיפול כימותרפי. אם יש נאוטרופניה חריפה (ספירה מאוד נמוכה) זה מוביל לסיכון גבוה לזיהום חיידקי בגוף (ראה ספסיס).

 

נאופלזיה (Neoplasia): השם הלועזי לגידול, לרוב ממאיר. השם לקוח מיוונית ופירושו גדילה חדשה.

 

ניקוז נוזלים (Centesis):  שאיבה של נוזל מתוך חלל למטרת אבחון (ראה גם אספירציה עם מחט וציטולוגיה), או למטרת טיפול כדי לרוקן חלל מהצטברות נוזלים המקשים על תפקוד. דוגמאות:

·        Thoracocentesis: ניקוז נוזלים מחלל בית החזה בין קיר הגוף לריאה

·        Abdominocentesis: ניקוז מחלל הבטן

·        Pericardiocentesis: ניקוז נוזלים מחלל השק שעוטף את הלב

 

ס

 

סטרואידים (Steroids): משפחה של הורמונים בגוף כולל קורטיזול שהוא הורמון חיוני להתמודדות עם מצבי סטרס בגוף והורמוני המין. הסטרואידים ממשפחת הקורטיזול משמשים רבות לטיפול בסרטן וכוללים בעיקר פרדניזון (prednisone) ולעתים גם דקסהמתזון (Dexamethasone).

 

סיטי (Computed tomography, CT scan): עיבוד ממוחשב של צילומי רנטגן רבים מאזור מסוים בגוף אשר יוצר תמונה דו-מימדית של חתכים באזור או תלת מימדית של כל האזור. כדי להגדיל את איכות ההדמיה של רקמות רכות, כלי הדם והאיברים החלולים ניתן למטופל חומר ניגודי על בסיס של יוד שמוזרק לווריד. בדיקה זו הרבה יותר רגישה מצילומי רנטגן לזיהוי של גידולים פנימיים, קביעת גודל הגידול ולגילוי גרורות בריאות, או בקשרי לימפה.  

 

ספירת דם: מספר תאי הדם האדומים, תאים לבנים וטסיות (platelets) בדגימה מהדם.

 

סרטן (Cancer): קבוצת מחלות שבה תאים ממאירים מתחלקים וגדלים בצורה לא מבוקרת. הם יכולים ליצור גידול אשר פולש והורס את הרקמות סביבו ו/או להתפשט לאיברים מרוחקים דרך מחזור הדם או הלימפה וליצור גידולים נוספים. להרחבה בנושא בקישור מה זה סרטן?

 

סרקומה (Sarcoma): גידול ממאיר של שרירים, עצם או רקמות חיבור בגוף. דוגמאות:

 • אוסטאוסרקומה (Osteosarcoma) – גידול עצם ראשוני השכיח ביותר
 • כונדרוסרקומה (Chondrosarcoma) – גידול ממאיר של סחוס, לרוב מתפתח בעצמות או באף.
 • פיברוסרקומה (Fibrosarcoma) – גידול ממאיר של רקמת חיבור, לרוב ברקמות תת-עוריות.

 

פ

 

פוליפ (Polyp): תהליך שפיר שגדל לתוך חלל ובדרך כלל מחובר לרקמה בגבעול. לדוגמא פוליפ ברקטום או באף.

 

פליאטיבי, טיפול (Palliative treatment): טיפול שמטרתו להקל על כאב וסימפטומים של המחלה, אבל אינו מיועד לרפא את המחלה. טיפול זה לרוב מוצע כאשר אין טיפול שיכול לרפא את המחלה, או כאלטרנטיבה לטיפול שיכול לתת לבעל החיים הרבה זמן חיים אבל הוא מסובך או מסוכן יותר.

 

פלביטיס (Phlebitis): דלקת כואבת של הוריד.

 

פלסיבו (Placebo): חומר לא פעיל שמשמש בניסויים קליניים כהשוואה לחומר אותו בודקים (בקבוצת הביקורת).

 

פרוגנוזה (Prognosis): התוצאה של המחלה. הסיכוי לריפוי או הארכת חיים. בדרך כלל מתואר כפרוגנוזה טובה (good), סבירה (Fair), בינונית (guarded), רעה (poor) ורעה מאוד (grave).    

 

פרוטוקול (Protocol): תכנית טיפול בסרטן. לדוגמא, פרוטוקול כימותרפי כולל את סוג התרופות, מינון, סדר הטיפול ומרווחי הטיפול.

 

פתולוג (Pathologist): וטרינר שעבר התמחות בפתולוגיה (לפירוט ראה גם אונקולוג).

 

פתולוגיה (Pathology): חקר מחלה על ידי בדיקת דגימות מרקמות ונוזלים בגוף תחת מיקרוסקופ. 

 

צ

 

צינור האכלה (Esophagostomy tube, PEG tube): צינור גומי המוכנס בצורה כירורגית או אנדוסקופית לושט, או לקיבה. הצינור מקובע בעזרת תפרים חיצוניים ומשמש למתן מזון, מים ותרופות לכלב או חתול שאינו יכול או אינו רוצה לאכול. הוא בדרך כלל נשאר במקומו מספר שבועות עד חודשים, עד שבעל החיים חוזר לאכול בעצמו.

 

ציטולוגיה/ציטופתולוגיה (Cytology, Cytopathology): בדיקה מיקרוסקופית של משטחים שנלקחו באספירציה או ניקוז לצורך קביעת סוג התאים ואבחון המחלה.

 

ציסטה (Cyst): הצטברות נוזל בתוך שק של רקמה. לרוב מדובר בתהליך שפיר מלבד גידולים ממאירים שבהם יכולים להיות חללים ציסטיים.

 

ציסטיטיס (Cystitis): דלקת בדרכי השתן.

 

ק

 

קולונוסקופיה (Colonoscopy): בדיקה של המעי הגס לדלקת או גידולים על ידי החדרת סיב אופטי גמיש. לפני הבדיקה יש לנקות את המעי מכל הצואה על ידי הכנה בעזרת חומרים משלשלים וחוקן.

 

קרדיומיופתיה (Cardiomyopathy): מחלות של שריר הלב אשר גורמות ללב לגדול, להתעבות או להתקשח באופן פתולוגי ופוגעות בתפקוד שלו.

 • Dilated cardiomyopathy היא הצורה השכיחה ביותר של המחלה. מאופיינת בהתרחבות של כל ארבעת חלקי הלב (שני חדרים ושתי עליות). כתוצאה מכך, יעילותו של הלב יורדת והחולה מפתח אי ספיקת לב ו/או אריתמיות (ראה הגדרות נפרדות). מחלה זו שכיחה יותר בגזעי כלבים ספציפיים כגון הדוברמן וגזעי ענק בעיקר דני ענק, סנט ברנרד, ניופאונלנד, וולפהאונד אירי ועוד. המחלה גם יכולה להיגרם על ידי טיפול ממושך בתרופה הכימותרפית דוקסורוביצין.

קרצינוגן (Carcinogen): חומר אשר יכול לגרום לסרטן. דוגמאות: ניקוטין בסיגריות מעלה שכיחות סרטן באנשים, חומרי הדברת עשבים מעלים סיכון לסרטן שלפוחית השתן בכלבים.

 

קרצינומה (Carcinoma): סרטן שמקורו בתאי אפיתל (Epithelial cells) הנמצאים בעור, בציפוי של איברים שונים ובבלוטות. דוגמאות:

 • Adenocarcinoma – סרטן ממקור של רקמת בלוטה כגון גידולי עטין, שק אנאלי, בלוטת התריס, אף.
 • Bronchoalveolar carcinoma – סרטן ריאה
 • Squamous Cell Carcinoma (SCC) – סרטן שמקורו בעיקר בעור, או בחלל הפה. יכול להיות גם באף, סינוסים, ריאה ועוד איברים שבהם נמצאים תאים אלו.
 • Transitional Cell Carcinoma (TCC) – סרטן של מערכת השתן, בעיקר שלפוחית השתן.

 

ר

 

רדיולוג (Radiologist): וטרינר שהתמחה בשימוש באמצעי הדמיה לאבחון ולעתים טיפול במחלה. אמצעים אלו כוללים צילומי רנטגן, סריקת CT או MRI, אולטרהסאונד ועוד.

 

רמיסיה (Remission): העלמות חלקית או מלאה של הסרטן והסימפטומים להם הוא גורם. רמיסיה, בניגוד לריפוי, משמעה שהסרטן יכול לחזור.

 • חזרתיות (Recurrence, Relapse): הופעה מחדש או גדילה של הסרטן לאחר תקופה של רמיסיה.

 

ש

 

שבר פתולוגי (Pathologic fracture): שבר בעצם שנגרם בגלל גידול (או תהליך אחר) בעצם שמחליש אותה. לרוב שבר כזה נגרם בעקבות טראומה קטנה יחסית.

 

שלב (Stage): קביעת מידת התפשטות המחלה בגוף. Staging (בעברית – בירור) הוא התהליך האבחוני לקביעת השלב. בחירת הבדיקות ל-staging נעשית על סמך ידיעת ההתנהגות הביולוגית של הסרטן הספציפי. לדוגמא: מלנומה הוא גידול ממאיר שכיח בפה של כלבים מבוגרים. גודל הגידול הראשוני בפה, לקיחת דגימה מבלוטת לימפה אזורית וצילומי רנטגן או  CT של הריאות יקבעו את שלב המחלה. שלב 1 – גידול ראשוני קטן מ-2 ס"מ, שלב 2 – גידול בין 2-4 ס"מ, שלב 3 – גידול גדול מ-4 ס"מ, או שיש גרורה לבלוטת לימפה, שלב 4 – יש גרורות בריאות. ככל שהשלב מתקדם יותר, הפרוגנוזה גרועה יותר ואפשריות הטיפול מצטמצמות.

 

ת

 

תופעות לוואי (Side effects): אפקט משני של הטיפול בסרטן. יש להבדיל בין הסימפטומים הנגרמים מהסרטן עצמו לסימפטומים של תופעות הלוואי של הטיפול. ההבדל העקרוני הוא שהסימפטומים הנגרמים מהטיפול בסרטן (תופעות הלוואי) הם לרוב הפיכים והסימפטומים של הסרטן אינם הפיכים אלא אם הוא יטופל ויגיב לטיפול. לדוגמא, הקאות הנגרמות מכימותרפיה יתפתחו רק בכ-10% מהכלבים שמקבלים טיפול ויפסקו עם טיפול תומך תוך 2-3 ימים. הקאות שנגרמות בגלל לימפומה במעי לא יפסקו אלא אם בעל החיים יגיב לטיפול כימותרפי.